Nowość! Benefity dla pupila pracownika

Masz zwierzaka? A czy Twój pracodawca zadbał już o zdrowie Twojego pupila? Ubezpieczenie zdrowotne zwierząt domowych to benefit cieszący się coraz większą popularnością w amerykańskich przedsiębiorstwach. A jak jest w polskich firmach? Sprawdź!

Mimo że w Polsce benefit w postaci ubezpieczenia dla zwierząt domowych może brzmieć jeszcze trochę dziwnie, to w USA coraz więcej pracodawców oferuje właśnie tego typu świadczenia pozapłacowe. Światowe firmy dbają nie tylko o pracowników, ich małżonków i dzieci, ale mają na względzie również czworonożnych członków rodziny zatrudnionych. Biorąc pod uwagę badanie TNS Polska „Zwierzęta w polskich domach”, z którego wynika, że znajdujemy się na 12. miejscu na świecie pod względem populacji psów (ponad 7 mln) i na 11. pod względem populacji kotów (ok. 6 mln) – istnieje duże prawdopodobieństwo, że polscy pracodawcy wkrótce również podążą tym trendem.

Pies i kot najlepszym przyjacielem człowieka

Zauważyć można, że na przestrzeni czasu zmieniła się mentalność ludzi odnośnie zwierząt domowych – nie przypisują już swoim psom jedynie funkcji obronnych, nie traktują wyłącznie jako ochroniarzy domu/mieszkania czy dobytku. Dla wielu z nas pies lub kot to przyjaciel, a nawet rodzina! Ponad 90 proc. Amerykanów uważa swoje zwierzęta za członków rodziny, a jak wiadomo o bliskich dba się szczególnie. Wracając na rodzimy grunt, rocznie Polacy na karmę dla swoich zwierząt wydają ponad 2,5 mld zł (dla kota – 190 zł, dla psa – 180 zł), tempo wzrostu tych wydatków przekracza już 8 proc. w skali roku. Do tego szczepienia, regularne kontrole stanu zdrowia oraz, w przypadku poważniejszych schorzeń, leczenie zwierzaka mogą się okazać sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Z tego też powodu coraz więcej amerykańskich firm decyduje się na włączenie różnego rodzaju „zwierzęcych” benefitów do swojej oferty. Według raportu „Mercer National Survey of Employer-Sponsored Health Plans”, już 15 proc. dużych pracodawców ze Stanów oferowało tego typu benefity w ubiegłym roku. W 2015 roku odsetek ten wynosił 10 proc., co oznacza wzrost popularności tych świadczeń o 50 proc. w ciągu roku!

Mniej stresu dla wszystkich

Według badań, na które powołuje się amerykański portal The Muse, 55 proc. pracowników deklaruje, że byłoby bardziej zmotywowanych do pracy, gdyby mógł im towarzyszyć zwierzak (najczęściej mówiono o psach). Skąd taki pomysł? Badania Virginia Commonwealth University dowodzą, że u osób, które pracują ze swoimi pupilami, spada poziom hormonu odpowiedzialnego za stres (m.in. dlatego że nie muszą się zastanawiać nad tym, jak radzi sobie ich ulubieniec pod ich nieobecność). Zauważa się u nich również wzrost produktywności spowodowany tym, że są zwyczajnie bardziej zadowolone. A to jeszcze nie koniec korzyści dla przedsiębiorstwa! Pracownicy, którzy mogą zabierać do pracy zwierzęta, dużo częściej pozytywnie wypowiadają się o swoich pracodawcach – doceniają ich wkład w dbanie o przyjazne warunki pracy.

Na pomysł ten jako pierwsi wpadli Anglicy w latach 90., a obecnie co roku celebrują Take Your Dog to Work Day, czyli Dzień Zabierania Psa do Pracy. W tym roku już po raz 20. w ostatni piątek czerwca przyszli do biura w towarzystwie swoich czworonogów. Mimo że w Polsce temat benefitów dla zwierząt pracowników jest nowością, może warto się zastanowić nad zarezerwowaniem w przedsiębiorstwie dnia, w którym pracownicy będą mogli przyjść do pracy z pupilem. Na pewno będzie to czas z korzyścią dla firmy.