Rekomendacja jako najlepsza forma rekrutacji

Coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem w rekrutacji pracowniczej staje się metoda rekomendacji. Polecenie kandydata do pracy pozwala nie tylko skrócić czas trwania procesu zatrudnienia, lecz również ograniczyć rotację pracowniczą poprzez większą identyfikację z firmą. Referencyjne programy rekrutacyjne to kolejny sposób na ograniczenie kosztów oraz zwiększenie jakości rekrutacji pracowników.

Po tradycyjne metody rekrutacji wciąż sięga wielu pracodawców. Niestety, obecnie taka forma pozyskiwania nowych pracowników nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Z raportu amerykańskiej platformy rekrutacyjnej Jobvite – „Recruiter Nation Survey”, wynika, że zdaniem aż 78 proc. rekruterów najbardziej efektywnym sposobem pozyskiwania wartościowych kandydatów do pracy są polecenia. Programy poleceń w firmach realizowane są na dwa sposoby.

Wewnętrznie…

Metoda rekomendacji wewnętrznej adresowana jest do pracowników danej firmy. Program poleceń pracowniczych polega na wskazaniu na prośbę pracodawcy przez zatrudnionego kandydatów, którzy mogliby objąć istniejące wakaty. Za pozytywne polecenia zwyczajowo przedsiębiorcy przekazują polecającemu pracownikowi nagrody, m.in. gratyfikacje finansowe lub benefity pozapłacowe – szkolenia, karty sportowe, np. FitProfit i FitSport czy kupony rabatowe, np. QlturaProfit. Wśród polskich pracodawców rekomendacje wewnętrzne to coraz bardziej powszechna praktyka, przynosząca w dodatku pozytywne rezultaty. 86 proc. uczestników badania „Social Recruiting Survey” wskazuje, że rekomendacje pracownicze były najlepszym sposobem na to, aby znaleźć kandydatów na specjalistyczne stanowiska.

…i zewnętrznie

Drugi model rekomendacji opiera się na podjęciu przez przedsiębiorcę działań poza obrębem firmy, dzięki czemu polecać pracowników mogą nie tylko osoby zatrudnione w danej organizacji, lecz praktycznie każdy. Społeczność osób rekomendujących tworzą m.in. byli pracownicy, praktykanci, stażyści, rekruterzy, klienci czy followersi marki w kanałach Social Media. W przypadku rekomendacji zewnętrznej kluczowe znaczenie ma zasada – im większa społeczność polecających, tym większa szansa na otrzymanie wartościowych aplikacji. Jak wynika z wewnętrznych danych ShareHire, pierwszej firmy w Polsce i jednej z pierwszych na świecie zajmującej się outsourcingiem programów poleceń rekrutacyjnych, metoda polecenia gwarantuje wymierne rezultaty dla przedsiębiorstwa. Redukcja kosztów rekrutacji kadry specjalistycznej wynosi prawie 70%, a retencja pracowników po okresie próbnym aż 98%. Co więcej, co czwarta aplikacja pozyskiwana przez pracodawcę w ramach programu poleceń rekrutacyjnych to finalnie zatrudnieni kandydaci. Rekomendacja zewnętrzna zapewnia nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, lecz także umożliwia tworzenie bogatej sieci kontaktów.

Wykorzystaj Social Media

Metoda rekomendacji to obecnie najlepszy i najbardziej efektywny sposób pozyskiwania nowych pracowników. Jej sukces w głównej mierze opiera się na zatrudnieniu kandydata, za którego poręcza osoba związana pośrednio lub bezpośrednio z przedsiębiorstwem. Duże zainteresowanie daną rekrutacją zaś determinowane jest przez następujący mechanizm: osoba, która udostępnia ogłoszenie o pracę w danej firmie, najczęściej robi to z przekonaniem, że warto w tym miejscu pracować, co daje wyraźny sygnał wiarygodności aplikacji w oczach potencjalnego zatrudnionego. Polecenia ogłoszenia przez osoby prywatne są bardziej zachęcające do podjęcia reakcji niż reklama. Śmiało można więc stwierdzić, że przyszłość rekrutacji znajduje się w sieci, w mediach społecznościowych, oparta o budowanie kapitału społecznego.