Polacy coraz bardziej aktywni na urlopach

Turystyka sportowa w Polsce od kliku lat przeżywa okres prosperity.  Z badań firmy doradczej KPMG wynika, że już niemal 20% Polaków w trakcie urlopów stawia na aktywny wypoczynek. To nie tylko efekt coraz mocniej zarysowującego się wśród Polaków trendu na zdrowy styl życia, ale również prężnie rozwijającej się infrastruktury  i rosnącej popularności pracowniczych kart sportowych.

Według „Raportu z badania krajowego rynku turystycznego 2014” Polacy w trakcie wyjazdów urlopowych najchętniej korzystają z aktywności na świeżym powietrzu – 66% ankietowanych deklaruje, że pływa, natomiast 64%, że jeździ na rowerze.

Jednocześnie z roku na rok można zaobserwować rosnące zainteresowanie turystów wyspecjalizowanymi obiektami sportowo-rekreacyjnymi. W popularnych miejscowościach wypoczynkowych na zbliżającą się właśnie pierwszą falę urlopowiczów przygotowują się nie tylko hotele i restauracje, ale również siłownie, kluby fitness, baseny i wypożyczalnie sprzętu turystycznego.

Fitness nad Bałtykiem

Rosnące zainteresowanie turystyką sportową doskonale widać na przykładzie województwa pomorskiego, które według danych Głównego Urzędu Statystycznego jest jednym z liderów w zakresie letniego ruchu turystycznego w Polsce. Od wielu lat w dynamicznym tempie rozwijają się tu obiekty sportowe z sektora premium, w tym m.in. mistrzowskiej klasy pola golfowe, mariny jachtowe, stadniny koni czy kluby tenisowe, które w sezonie turystycznym przyciągają miłośników aktywnego wypoczynku zarówno z kraju, jak i  z zagranicy. W województwie prężnie działają ponadto liczne siłownie i kluby fitness, które swoją ofertę adresują nie tylko do mieszkańców regionu, ale również wypoczywających nad polskim morzem turystów.

– Możliwości aktywnego wypoczynku w województwie pomorskim nie brakuje. Szereg imprez i wydarzeń sportowych, a także obiekty sportowo-rekreacyjne oferujące szeroką gamę aktywności, zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących miłośników sportu – to wszystko wpływa na wzrost zainteresowania ofertą sportową w regionie  – mówi Izabela Koch z Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Podobnie jest w innych, popularnych turystycznie regionach kraju, które swoją ofertę coraz mocniej dostosowują do wymagań rosnącej rzeszy miłośników aktywnego stylu życia. A ci również  w trakcie urlopu chcą dbać o formę i kondycję fizyczną.

Sport na kartę podczas urlopu

Zlokalizowane w miejscowościach wypoczynkowych obiekty sportowo-rekreacyjne cieszą się w okresie wakacyjnym coraz większym zainteresowanie turystów posiadających pracownicze karty sportowe, które przyznawane są przez firmy w ramach świadczeń pozapłacowych. Umożliwiają one bezpłatne korzystanie na terenie całego kraju nie tylko z siłowni i klubów fitness, ale również m.in. z kortów tenisowych, basenów, ścianek wspinaczkowych, grot solnych, łaźni i saun. Z tego też powodu w sezonie wakacyjnym ruch w niektórych obiektach znacząco wzrasta. Potwierdza to Dominika Machaj z firmy Polskie Tatry S.A., która jest właścicielem m.in. Aquaparku Zakopane, jedynego w mieście kompleksu basenów z wodami termalnymi. – Zainteresowanie naszym obiektem wśród turystów, również tych posiadających karty sportowe, stale rośnie. W sezonie turystycznym odwiedzają nas całe rodziny i chętnie korzystają nie tylko z basenów, ale również kręgielni, sauny czy klubu fitness  – mówi.

Dla przyjezdnych korzystanie z lokalnej oferty to nie tylko sposób na utrzymanie regularności treningów, ale często również dodatkowa atrakcja oraz alternatywna forma wypoczynku w przypadku brzydkiej pogody. A ta w naszych warunkach klimatycznych nie jest niczym niezwykłym w sezonie letnim. Jak twierdzi Joanna Skoczeń, Prezes Zarządu firmy VanityStyle, właściciela marek FitProfit i FitSport, pracownicze programy motywacyjne z obszaru sportu i rekreacji stały się swoistym katalizatorem ożywiającym turystykę sportową w Polsce. Przede wszystkim dlatego, że pozwalają ograniczyć koszty związane z wakacyjnym wypoczynkiem.

– Niezaprzeczalną zaletą kart sportowych jest to, iż umożliwiają bezpłatne korzystanie z szerokiej gamy obiektów o bardzo zróżnicowanym profilu na terenie całego kraju, a także dają możliwość aktywnego wypoczynku całej rodzinie, ponieważ do programu można zgłosić osoby towarzyszące oraz dzieci. Nie ważne, czy w górach, czy na Mazurach, posiadacze kart mogą korzystać z basenu, siłowni czy ścianki wspinaczkowej bez konieczności wykupowania miesięcznego karnetu czy uiszczania wysokiej opłaty jednorazowej. To stwarza turystom zupełnie nowe możliwości w kwestii spędzania wolnego czasu oraz znacznie ogranicza koszty, tym bardziej, że dzięki szerokiemu wyborowi obiektów, można znaleźć atrakcje dla całej rodziny – mówi Joanna Skoczeń.

Ile można zaoszczędzić?

Ceny jednorazowych wejść do siłowni i klubów fitness w najpopularniejszych miejscowościach wypoczynkowych w kraju wahają się – w zależności m.in. od standardu obiektu, jego powierzchni, lokalizacji i wyposażenia– od kilku do kilkudziesięciu złotych za godzinę. Na zróżnicowanie cenowe wpływ mają  także godziny otwarcia, oferta zajęć czy dostępność znanych i cenionych trenerów. Przeciętny  koszt miesięcznego nielimitowanego dostępu do zajęć i obiektów, jaki oferują abonamentowe karty sportowe odpowiada średniej cenie, którą należy zapłacić za cztery wizyty na siłowni, w klubie fitness czy aquaparku.

– Karty sportowe, zwłaszcza ludziom, którzy stawiają na aktywny wypoczynek, pozwalają sporo zaoszczędzić w czasie urlopu. Jeśli do kosztów, które należałoby ponieść za kilka wizyt na siłowni czy w klubie fitness dodamy ceny wejściówek na korty tenisowe czy do aquaparku, to oszczędność ta jest jeszcze większa. Dlatego też coraz częściej pracownicy do tego typu programów dołączają swoich bliskich i chętnie korzystają z nich również w sezonie wakacyjnym – dodaje Joanna Skoczeń.