Epidemia wśród pracowników: wypalenie zawodowe

Zaczyna się od uczucia przeciążenia pracą i rozczarowania jej rezultatami. Pojawiają się frustracja i gniew, z czasem przychodzi wyczerpanie i poczucie bezsilności. Wypalenie zawodowe częściej dopada młodszych niż starszych, samotnych niż tych, którzy mają rodzinę, jednakowo kobiety i mężczyzn. Szczególnie narażeni na nie są perfekcjoniści i osoby silnie utożsamiające się ze swoją pracą.

Wypalenie zawodowe jest popularnym problemem w dzisiejszym świecie. Ciągła praca w biegu, pod wpływem czasu i stresu nie sprzyja efektywności, a przynosi wręcz odwrotny skutek – wyczerpanie psychofizyczne, spadek motywacji pracownika i obniżoną efektywność wykonywanych zadań. Przyczyny wypalenia zawodowego związane są przede wszystkim z charakterem wykonywanej pracy (niektóre zawody szczególnie są na niego narażone). Na szczęście istnieje wiele działań profilaktycznych mających na celu zapobieganie wypaleniu, między innymi poprzez osiąganie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, czyli work-life balance.

Skąd się bierze wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe nie pojawia się nagle, to złożony proces trwający miesiące albo lata, z czasem przybierający na sile. Christina Maslach, amerykańska psycholog, najwybitniejsza badaczka syndromu wypalenia zawodowego, wskazuje trzy jego wymiary:

  1. Wyczerpanie. Czujesz się nadmiernie obciążony pracą, zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie. Mówisz, że jesteś kompletnie wykończony. Nie potrafisz odpocząć, zrelaksować się, nie pomaga nawet sen – już rano jesteś zmęczony i przytłacza Cię myśl o czekających obowiązkach.
  2. Cynizm i depersonalizacja. Żeby siebie chronić, postanawiasz zminimalizować zaangażowanie w pracę. Obowiązki wykonujesz mechanicznie. Bywasz nieprzyjemny, cyniczny.
  3. Brak skuteczności. Każde nowe zadanie zdaje się Cię przerastać, czujesz się osamotniony i niezrozumiany. Udaje Ci się osiągać ledwie ułamek tego, na czym ci zależy. Spada Twoja samoocena. Zaczynasz tracić wiarę w siebie.

Sygnały zdrowotne, którą mogą być związane z zespołem przewlekłego zmęczenia, to:

  • częste choroby i przedłużające się infekcje, które wpływają na coraz częstszą absencję,
  • uczucie przewlekłego zmęczenia i wyczerpania, które nie ustępują nawet pomimo odpoczynku czy dłuższego urlopu,
  • trudności w zasypianiu, a jednocześnie porannym wstawaniu i inne zaburzenia snu,
  • częste bóle głowy o nieznanej przyczynie,
  • nasilające się dolegliwości przewodu pokarmowego.

Problem polskich firm

Jak wskazują ogólnopolskie badania przeprowadzone w II kwartale tego roku na grupie ponad 200 pracowników, więcej niż 75 proc. ankietowanych przyznaje, że podczas pracy odczuwa dolegliwości zdrowotne: bóle kręgosłupa (45 proc. respondentów), bóle głowy (40 proc. osób) oraz problemy z koncentracją i rozdrażnienie (odpowiednio 24 proc. i 23 proc.). Pomimo faktu, że wielu pracowników odczuwa więcej niż jeden z wymienionych symptomów, to ponad 40 proc. z nich nie zdecydowało się na wykonanie podstawowych badań profilaktycznych w ciągu ostatniego roku.

Antidotum na wyciągnięcie ręki

Dla profilaktyki wypalenia zawodowego istotne jest odpowiednio wczesne działanie, wyprzedzające wystąpienie pierwszych objawów. Pracodawcy powinni wspierać swoich pracowników poprzez zapewnienie im odpowiednich narzędzi do radzenia sobie z obciążeniem zawodowym i stresem oraz modyfikowanie czynników środowiskowych wywołujących i nasilających wystąpienie wypalenia zawodowego. Miejsce pracy przyjazne zatrudnionym, które promuje zachowania prozdrowotne i zmianę podejścia do kwestii zdrowia, naturalnie dąży do wyższej produktywności pracowników. Dla prewencji wypalenia zawodowego szczególnie znaczenie ma regularne likwidowanie poczucia wyczerpania emocjonalnego i psychofizycznego. Nieocenione w tej kwestii są aktywne formy wypoczynku, rozwój umiejętności radzenia sobie ze stresem zawodowym, codzienna dbałość o zdrowie i dobre samopoczucie (m.in. zdrowe odżywianie, odpowiednia ilość snu, regularna aktywność fizyczna, umiarkowane spożywanie kawy). Co istotne, w gestii przedsiębiorstwa jest zapewnienie pracownikom możliwości regeneracji sił i dbania o zdrowie.

Firma VanityStyle, w ramach Holistycznej Akademia Biznesu, zaprasza na cykl śniadań rozwojowych, które pozwalają doskonalić się uczestnikom w  tzw. kompetencjach społecznych, zadbać o siebie, swój rozwój duchowy i fizyczny. 

Już 15 listopada warsztat pt. Zdrowa psychika – jak radzić sobie ze stresem? 

Szczegóły: tutaj