Dlaczego szczęście pracowników jest tak ważne?

„Fun at work” , czyli polityka budowania zaangażowania poprzez zabawę i uszczęśliwiania pracowników przez pracodawców, to z pewnością najbardziej pozytywny trend na rynku pracy. Czy poczucie szczęścia w pracy ma znaczenie? Czy radość przekłada się na większe zaangażowanie, motywację, efektywność i kreatywność?

Atrakcyjna firma na rynku pracy to taka, która wpisuje się w potrzeby pokolenia współczesnych pracowników. Odpowiednie wynagrodzenie, bezpieczeństwo zatrudnienia, atrakcyjny pakiet benefitów oraz możliwość rozwoju to podstawowe czynniki decydujące o tym, czy uda się przyciągnąć i zatrzymać utalentowanych specjalistów. W ostatnim czasie na znaczeniu zyskuje także przyjazna atmosfera w pracy. To ona sprawia, że pracownik będzie czuł się przywiązany do firmy.

Fun at work

Nie bez powodu możliwość łączenia pracy i zabawy to element wspólny pracodawców z listy Fortune: 100 Best Places to Work. Współczesne miejsce pracy to przede wszystkim miejsce przyjazne pracownikom. Takie, w którym będą mogli realizować swoje ambicje, rozwijać się i czerpać satysfakcję. Zadowolenie z pracy wpływa na wzrost efektywności, pozwala na obniżenie poziomu stresu, umożliwia współpracę, sprzyja kreatywności oraz sprawia, że pracownicy utożsamiają się z firmą. Co więcej, przedsiębiorstwa ze szczęśliwymi pracownikami prześcigają konkurencję. „Fun” w miejscu pracy to jeden z najlepszych sposobów na zatrzymanie pracowników o największym potencjale i efektywną realizację celów biznesowych.

Polski „fun” 

Jak pokazują wyniki ubiegłorocznego badania Universum: Global Workforce Happiness Index, Polacy znajdują się w trzeciej dziesiątce (28. miejsce) zestawienia najszczęśliwszych pracowników na świecie. Prym w rankingu wiodą kraje Beneluksu i Europy Północnej: Dania, Norwegia, Szwecja, Austria, Holandia, Belgia i Finlandia. Wysoko w zestawieniu (aż na 3 miejscu) uplasowała się również Kostaryka. W badaniu brano pod uwagę zaangażowanie pracowników, lojalność pracowników oraz chęć polecania pracodawcy innym.

Jak łączyć pracę i szczęście?

Coraz więcej firm wprowadza strategię „fun at work”. Idealnym przykładem organizacji, która dba o szczęście pracowników, jest Google. Zabawa jest jednym ze składników DNA tej firmy, co widoczne jest chociażby w aranżacji biur na całym świecie (zjeżdżalnie, baseny z kulkami), ale też w codziennym biznesie – urozmaicenie logotypu firmy. Na szczęście, do promocji „fun at work” nie jest potrzebny ogromny budżet i wcale nie trzeba być koncernowym gigantem. Wystarczy pomysłowość i otwarcie na pracowników.