Czy rynek pracy rzeczywiście się zmienia?

Patrząc na rynek pracy z perspektywy pracownika, na pierwszy plan wysuwa się temat wynagrodzenia, benefitów pozapłacowych oraz osiągnięcia równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. I choć pracodawcy dwoją się i troją, by dogodzić pracownikom oraz przyciągnąć talenty do firmy, to jak wskazują wyniki badań, nie do końca im się to udaje.

W 2017 roku co drugi specjalista lub menadżer odczuł poprawę swojej sytuacji zawodowej, ale 4 na 10 pracowników niestety nie (raport „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”). Co warte podkreślenia, w 2018 roku 40 proc. Polaków chce znaleźć nową pracę. Sprzyja temu fakt, że wynagrodzenia proponowane podczas procesów rekrutacyjnych w ubiegłym roku wzrosły aż o 14 proc. i zgodnie z przewidywaniami trend ten utrzyma się również w 2018.

Optymistycznie

Jak wynika z rocznego podsumowania badania Confidence Index, wśród głównych czynników, które w 2017 roku skłaniały Polaków do zmiany pracy były najczęściej wymieniane: chęć rozwijania nowych umiejętności (51,9 proc.), wzrost wynagrodzenia (39 proc.), a także potrzeba wyższych standardów etycznych (29 proc.). Chociaż na przestrzeni 2017 roku spadł odsetek osób deklarujących, że mają w swoich planach zmianę miejsca pracy ze względu na chęć rozwijania nowych umiejętności (z 54 proc. w pierwszym kwartale do 46 proc. w czwartym), to w tym samym czasie coraz więcej respondentów przyznawało, że chce więcej zarabiać. W pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku więcej zarabiać chciało 36 proc. biorących udział w badaniu pracowników, a pod koniec 2017 – już blisko 40 proc. Podobnie rósł także odsetek kandydatów, którzy uważali, że nowe miejsce pracy znajdą w czasie krótszym niż trzy miesiące – od 57,5 proc. w pierwszym kwartale do 59 proc. na koniec roku. Pod tym względem w czwartym kwartale Polska zajęła 4. pozycję w Europie po Francji (66 proc.), Szwecji i Belgii (63 proc.) i Turcji (61 proc.).

Oczekiwania pracowników

Atrakcyjność przedsiębiorstwa na rynku pracy z perspektywy przyciągnięcia i zatrzymania w niej talentów to poważne wyzwanie dla firmy. Czego oczekują pracownicy? Stając przed wyborem oferty pracy kandydat, bierze pod uwagę kilka czynników. Oprócz wspomnianych kwestii finansowych istotne są również możliwości rozwoju, udział w ciekawych projektach oraz work-life balance. Równie istotna jest stabilność zatrudnienia, która jest fundamentem planów życia prywatnego. Przeglądając oferty pracy wielu, wielu kandydatów zwraca uwagę na lokalizację przyszłego miejsca pracy oraz gwarancję elastycznych godzin pracy. Na znaczeniu nie tracą oferowane przez pracodawcę benefity pozapłacowe – rozszerzony pakiet opieki medycznej i wspomniana możliwość indywidualnego dostosowania godzin pracy. Za standard obecnie uznaje się podstawowy pakiet opieki medycznej, karty sportowo-rekreacyjne czy firmowe wyjazdy integracyjne.

Pracownicy na wagę złota

Dziś to pracodawca musi wychodzić z inicjatywą, by zadbać o pracownika w czasie jego pracy, jak i poza. Świadomy i odpowiedzialny przełożony doskonale zdaje sobie sprawę z konsekwencji, jakie przyniesie dla przedsiębiorstwa niedobór specjalistów. To właśnie dzięki talentom firma ma szansę rozwijać się, osiągnąć wyższy poziom czy oczekiwany wynik finansowy. Jak wynika z raportu płacowego wydanego przez Hays, najtrudniejszym zadaniem jest pozyskanie pracowników z kompetencjami IT, technicznymi i menedżerskimi. W następnej kolejności wymienia się kompetencje miękkie, takie jak umiejętność pracy w grupie, komunikatywność czy kreatywność.