Czego millenialsi oczekują od pracodawcy?

Przedstawiciele pokolenia Y będą wkrótce stanowić większość wśród osób aktywnych na rynku pracy. Millenialsi mają zupełnie inne oczekiwania wobec pracodawcy. Istotne są dla nich przede wszystkim atrakcyjne wynagrodzenie, przyjazna kultura organizacyjna i elastyczne podejście do zatrudnienia. Wciąż jednak tylko 26 proc. przedstawicieli pokolenia Y uważa, że ich pracodawca dba o rozwój kompetencji swoich pracowników.

Wykształceni, dobrze znający nowe technologie, pewni siebie, wielozadaniowi i z mnóstwem energii. Millenialsi to pokolenie osób urodzonych w latach 1980–2000, którzy dorastali wraz z rozwojem nowych technologii. W samej Polsce jest ich już około 10 milionów. Ich znaczenie na rynku pracy i dla gospodarki będzie tylko rosnąć. Szacuje się, że do 2025 roku będą stanowić nawet 75 proc. wszystkich pracowników. Już teraz niektórzy z nich zasilają kadrę menadżerską średniego i wysokiego szczebla.

Motywacja

O tym marzą pracownicy generacji Y:

  • Work-life balance – aż 85 proc. respondentów motywuje równowaga pomiędzy życiem prywatnym a pracą, dlatego liczą się dla nich benefity, np. karta sportowo-rekreacyjna, prywatna opieka medyczna.
  • Benefity – oprócz odpowiednio wysokiego wynagrodzenia cenią sobie również benefity – zarówno te związane z podnoszeniem kwalifikacji, np. szkolenia, studia, jak i te związane z relaksem czy rozrywką.
  • Constant feedbak – millenialsi są przyzwyczajeni do otrzymywania niemal natychmiast informacji zwrotnej. Zamiast oceny rocznej preferują constant feedback, czyli na bieżąco udzielaną informację zwrotną na temat efektów pracy.
  • Mentor – pracownicy z tego pokolenia potrzebują mentorów, którzy mogą być dla nich wzorem do naśladowania.
  • Elastyczność – elastyczność w kontekście godzin pracy czy możliwość pracy z domu.
  • Jasne komunikaty – dla pokolenia Y liczy są jasno określone cele i trafne komunikaty, dlatego świetnie sprawdza się w ich przypadku zadaniowość połączona z rywalizacją i brak nudy.

Choć oczekiwania millenialsów są ogólnie znane, to jak wskazuje tegoroczny raport Deloitte wciąż tylko 26 proc. przedstawicieli pokolenia Y uważa, że ich pracodawca dba o rozwój kompetencji swoich pracowników. Ma to bezpośredni wpływ na stopień lojalności młodego pokolenia – 43 procent z nich planuje odejść z pracy w ciągu najbliższych dwóch lat. Sami zainteresowani chcieliby pracować w miejscu, gdzie nie tylko są wysoko wynagradzani za swoją pracę, lecz również dobrze się czują.